Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka na dům

Pokud se rozhodnete pořídit si dům, pravidla pro získání hypotéky jsou velmi podobná jako u koupě bytu. Na dům, který si vyhlédnete, se přijede podívat specialista a odhadne jeho cenu. Od té se bude následně odvíjet, jak velkou hypotéku dostanete. U banky můžete žádat většinou maximálně o 80 % ceny nemovitosti, ve výjimečných případech až o 90 %.

Něž vám banka úvěr schválí, bude ji zajímat zejména vaše bonita, tedy platební důvěryhodnost, a váš čistý měsíční příjem. Po vyřízení všech náležitostí dostanete od banky celou částku najednou.

Hypotéka na stavbu domu

Úplně jiná situace nastává v případě, že plánujete dům stavět. V takové situaci se způsob čerpání financí podobá hypotéce na rekonstrukci.

Výše úvěru se odvíjí od toho, jestli stavební pozemek už vlastníte, nebo ho teprve kupujete:

  • Pokud pozemek máte, doložíte bance list vlastnictví a nabývací titul k pozemku. LTV hypotéky – tedy poměr úvěru k hodnotě nemovitosti – bude nižší a pravděpodobně dosáhnete na lepší podmínky.
  • Jestliže si pozemek pořizujete na hypotéku, banka od vás bude potřebovat návrh kupní smlouvy. LTV hypotéky bude v tomto případě nejspíš vyšší, a podmínky tak o něco horší.

Pro schválení hypotéky na stavbu domu doložíte následující dokumenty:

  • projektová dokumentace stavby
  • územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru
  • smlouva o stavbě domu – pokud objekt stavíte svépomocí, tato položka odpadá.
  • rozpočet a harmonogram stavby – dodá vám ho stavební firma, při stavbě svépomocí ho připravíte sami.

Hypotéku na stavbu nemovitosti na rozdíl od klasické hypotéky na bydlení čerpáte postupně na základě doložených faktur.

Hypotéka na stavbu domu svépomocí

Při stavbě svépomocí není možné bance doložit faktury za jednotlivé stavební práce. Pokud si tedy plánujete některé části dělat vlastnoručně, vyplatí se vám hypotéka bez dokládání faktur. V takovém případě počítejte s tím, že se u vás jednou za čas objeví pracovník banky, aby se přesvědčil, že stavba pokračuje podle plánu a nemovitost nabývá zamýšlené hodnoty.

Na co si dát pozor

  • Na stavbu domu včetně následné kolaudace máte jen 2 roky od chvíle, kdy od banky čerpáte první peníze. Až do kolaudace navíc měsíčně splácíte jen úroky. Výše jistiny – a s ní celkový dluh – se tak začíná zmenšovat až po oficiálním dokončení stavby.
  • Pokud kupujete dům už s tím, že ho budete upravovat, zažádejte si o hypotéku na dům a rekonstrukci rovnou. Ušetříte si starosti s budoucím navyšováním hypotéky a navíc na rekonstrukci získáte výhodnější úrok.
 

Často se ptáte

  • Co je LTV hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Co je LTV hypotéky?
  • Jaké jsou druhy hypoték?
    Zobrazit odpověď
    Jaké jsou druhy hypoték?
  • Co je to vinkulace pojistného plnění hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Co je to vinkulace pojistného plnění hypotéky?
  • Jak přesně banka kontroluje postup stavby nemovitosti u hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Jak přesně banka kontroluje postup stavby nemovitosti u hypotéky?
 
Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Miroslav Novák, 34 let, neodpovídající hodnota stavby

Při výstavbě rodinného domu financovaného hypotékou si Mirek nevšiml podmínek čerpání. Dostal se pak do potíží, když chtěl čerpat prostavěnou částku. Bohužel narazil na to, že hodnota nemovitosti neodpovídala, a banka proto požadovanou částku neuvolnila.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku