Zařídit hypotéku s Frenkeem
Spočítat hypotékuHypotéka pro živnostníky na bydlení
Než vám banka hypotéku schválí, musí si být jistá, že ji budete bez problémů splácet. Zajímá ji proto, jaký máte daňový základ, jaké máte obraty, náklady, jak vysokou daň odvádíte a kolik platíte na zálohách na zdravotní a sociální pojištění.
Co se daní týče, banky přistupují často rozlišují, zda živnostník, který žádá o hypotéku daní náklady, nebo paušálem. Zatímco některé banky preferují „paušálisty“ a jiné „nákladáře“, u většiny přichází kámen úrazu při uplatnění vyššího paušálu nebo vyšších nákladů. Živnostník má tím pádem nízký daňový základ a pro banku představujete člověka s nedostatečným příjmem.
Některé banky sice umí i vysoké paušální výdaje zohlednit, ale pravděpodobně kvůli tomu nedostáhnete na tak vysokou hypotéku, která by pokryla vaši vysněnou nemovitost. Řešením může být hypotéka s nižším LTV, tedy poměrem výše úvěru k ceně nemovitosti. Pokud budete žádat jen o 50 % ceny kupovaného bytu nebo domu a zbytek doplatíte z našetřených peněz, případně z jiného úvěru na bydlení, vaše šance na získání hypotéky porostou.
Hypotéka na nebytový prostor
Živnostníci a podnikatelé mají možnost v některých bankách žádat i o hypotéku na komerční nemovitost, kde budou provozovat svou činnost. Jsou to prostory pro kancelář, ordinaci, dílnu nebo například sídlo firmy.
Peníze z živnostenské hypotéky můžete využít jak na koupi, rekonstrukci, tak i stavbu komerční nemovitosti. Někdy banka nemá problém ani s tím, když nemovitost koupíte v dražbě. K tomu vám ve videu řekně více Frenkeeho hypoteční specialistka Veronika.
Hypotéka pro právnické osoby
O hypoteční úvěr můžou žádat i firmy a právnické osoby – neříká se mu ale hypotéka, jde o "podnikatelský úvěr". Většinou díky úvěru financují koupi, stavbu nebo rekonstrukci nemovitosti. Je ale možné na hypotéku koupit i firemní zařízení, splatit další úvěry na financování podnikatelské nemovitosti nebo uhradit převod družstevního podílu v bytovém družstvu.
Obecně se dá říct, že z podnikatelské hypotéky se financují větší výdaje než z klasické hypotéky na bydlení. Tomu odpovídá i proces schvalování úvěru, který je o něco složitější. Banku zajímají nejen příjmy, ale i podnikatelská historie, účetní závěrky, daňová evidence nebo předmět podnikání.
Na co si dát pozor
- Kromě daňového přiznání si banky ověřují bonitu klienta i jinými způsoby. Jako OSVČ budete muset pravděpodobně odevzdat výpisy z účtu a doložit, že nemáte dluhy vůči Finanční správě, někdy dokonce vyžadují i doložení bezdlužnosti na zdravotním a sociálním pojištění.
- Počítejte s tím, že banka nahlédne i do bankovních a nebankovních registrů, aby si ověřila vaši schopnost pravidelně splácet dluhy.
- Ještě složitější startovní pozici mají začínající živnostníci a podnikatelé, kteří zatím nemají moc vysoké příjmy, ale zato velké náklady na rozjezd byznysu. Většinou je proto dobré s hypotékou alespoň rok počkat, a to nejen z důvodu ustálení příjmu a možnosti doložit bance alespoň jedno uzavřené zdaňovací období, ale také proto, že některé banky vyžadují nepřetržitou podnikatelskou činnost minimálně 6 až 12 měsíců, aby příjem akceptovali.
Často se ptáte
Marek si chtěl sjednat hypotéku, ale 5 bank mu úvěr neschválilo. Obrátil se na Frenkeeho a povedlo se – jde o to vymyslet správný postup tak, aby banka pochopila správně všechny okolnosti klienta.
Marek Švehla, 25 let, schválený úvěr i přes mnoho odmítnutí