Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Hypotéka od zahraniční banky: Jak funguje

Princip fungování hypotéky od zahraniční banky je v zásadě stejný, jako je tomu u hypotečních úvěrů sjednaných v České republice. Klientovi je schválena hypotéka na byt, hypotéka na dům, případně hypotéka na pozemek nebo jinou nemovitost a banka výměnou za peněžní prostředky získá zástavní právo na nemovitost (kupovanou nebo jinou).

Zahraniční banky, stejně jako ty české, zajímá především:

 

  • Věk žadatele o úvěr. Hypotéka pro mladé je spojena s výhodnějšími podmínkami úvěru. Banky vycházejí z předpokladu, že příjmy klienta v produktivním věku budou v průběhu let stoupat a mladý žadatel tedy nepředstavuje velké riziko.
  • Příjem a bonita žadatele. Problém může nastat například v momentě, kdy máte už jeden hypoteční úvěr a žádáte o druhou hypotéku. Banka vám hypotéku nemusí schválit, nebo vám nabídne horší podmínky.

 

  • Ukazatele DSTI (Debt Service To Income) a DTI (Debt To Income). Tyto ukazatele poskytují jasnou představu o zadluženosti klienta. Vždy záleží na pravidlech dané země a centrální banky, která stanoví (případně doporučí) výši těchto ukazatelů.

Hypotéka od zahraniční banky: Na co si dát pozor

V mnohém se hypotéka od zahraniční banky podobá hypotečnímu úvěru od tuzemské banky, ale má i své odlišnosti, se kterými musíte počítat:

  • Nižší LTV hypotéky (Loan To Value). Poměr mezi výší hypotečního úvěru a odhadní cenou nemovitosti bude pravděpodobně nižší, než je tomu v České republice.

  • Odlišná úroková sazba. Počítejte také s tím, že v zahraničí pravděpodobně nezískáte stejný úrok, jaký v současné době nabízejí české banky. Samozřejmě si můžete i polepšit, ale v některých případech také pořádně připlatit. Vždy záleží na konkrétní zemi a zvolené zahraniční bance.
  • Více papírování. Banka v případě hypotéky pro cizince rozlišuje 2 skupiny žadatelů, a to cizince s trvalým pobytem a cizince bez trvalého pobytu. Druhá skupina je pro banku rizikovější, a proto důkladněji zkoumá příjmy klienta, bankovní historii a další dokumentaci.

  • Úřední překlad dokumentů pro schválení hypotéky od zahraniční banky. Všechny dokumenty musíte nechat úředně přeložit, aby je banka mohla uznat a schválit.
  • Odlišné podmínky hypotečního úvěru. Sjednání hypotéky od zahraniční banky může být spojeno s dalšími bankovními poplatky. Předem si zjistěte, jaké jsou podmínky úvěru a současně i vše o splácení hypotéky. Nepřekvapí vás tedy například vysoká pokuta za předčasné splacení hypotéky.
  • Za úvěr musíte ručit nemovitostí v zahraničí. Tedy přesněji řečeno ve státě, kde o hypotéku od zahraniční banky žádáte.

Máte zájem o hypoteční úvěr? Koupi nemovitosti v zahraničí můžete uskutečnit i prostřednictvím české banky. Stačí pár kliknutí a připravíme vám nezávaznou nabídku na míru.

Často se ptáte

  • Co je LTV hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Co je LTV hypotéky?
  • Jak si mám stanovit výši měsíčních splátek u hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Jak si mám stanovit výši měsíčních splátek u hypotéky?
  • Podle čeho si mám vybírat hypotéku?
    Zobrazit odpověď
    Podle čeho si mám vybírat hypotéku?
  • Jak je to s dalšími poplatky u koupi nemovitosti v zahraničí?
    Zobrazit odpověď
    Jak je to s dalšími poplatky u koupi nemovitosti v zahraničí?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jan Pekař, 35 let, úroková sazba s několika “ale”

Honza dostal od banky nejnižší možnou nabídku, která na trhu byla, a banka mu ji propočetla a schválila. Bohužel až v návrhu úvěrových smluv objevil další skryté podmínky, které bude muset splnit, aby na slíbenou sazbu vůbec dosáhnul. Nakonec se měsíční splátka zdražila cca o 3500 Kč.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku