Zařídit hypotéku s Frenkeem
Spočítat hypotékuHypotéka na rekreační objekt
Abyste vůbec mohli o hypotéku na rekreační objekt žádat, ujistěte se, že kupovaná nemovitost splňuje několik základních podmínek:
- Má číslo popisné nebo evidenční. Budovy, které jsou určené k trvalému bydlení, mají od stavebního úřadu přidělené číslo popisné, čistě rekreační objekty dostanou číslo evidenční.
- Je připojená k elektrické a vodovodní síti.
- Pozemek a chata nebo chalupa mají stejného majitele. Hypotéku nedostanete na koupi nemovitosti, která stojí na pronajatém pozemku.
- Přístupová cesta k nemovitosti by neměla vést přes soukromý pozemek. Pokud se k chatě nedostanete jinak než třeba přes sousedovu zahradu, může to být při schvalování hypotéky problém.
Hypotéka na chatu, chalupu
Když si berete hypotéku na rekreační objekt, musíte počítat s tím, že budete ručit nemovitostí. V ideálním případě by to měla být chata nebo chalupa, kterou si nově pořizujete. Počítejte ale s tím, že od banky dostanete jen asi 70 % hodnoty nemovitosti. Zbylých 30 % budete muset mít našetřeno.
Jestliže chcete půjčit víc peněz, budete muset za úvěr ručit celoročně obývanou nemovitostí. Když do zástavy dáte například svůj dům nebo byt, můžete klidně dosáhnout na částku, která vám pokryje až 100 % ceny chaty.
Na co si dát pozor
- Abyste mohli kupovanou rekreační nemovitostí za úvěr ručit, musí mít alespoň evidenční číslo. U ostatních objektů budete muset ručit jinou nemovitostí.
- Kromě horní hranice hypotéky u rekreačních objektů sledujte i spodní limit. Většina bank vám totiž půjčí minimálně 200 000 – 300 000 Kč. Když kupujete nemovitost s nižší hodnotou, může se vám víc vyplatit například klasický spotřebitelský úvěr.
Často se ptáte
Lucie Malá, 32 let, čerpání hypotéky po jednom setkání
S Lucií si dal Frenkee jednu jedinou schůzku a pak už proběhlo čerpání hypotéky. Přitom se tak bála, že jednáním stráví spoustu času a možná jí mezitím unikne mezi prsty vysněný byt.