Zařídit hypotéku s Frenkeem
Spočítat hypotékuPředčasné splacení hypotéky
Hypotéky značně ovlivnil zákon č. 257/2016 Sb. o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost v roce 2016. Pro lepší přehlednost si tedy rozdělíme hypoteční úvěry na ty uzavřené do roku 2016 a poté.
Hypotéky do prosince 2016
Starších hypotečních smluv (před rokem 2016) se netýká možnost bezplatného splacení části úvěru k výročí smlouvy. Banka může předčasné splacení hypotéky zcela odmítnout, případně vám vyměřit vysoké poplatky.
Hypotéky od prosince 2016
Výše zmíněný zákon se vztahuje na hypoteční smlouvy, které byly sjednané od prosince roku 2016 a platí i pro starší smlouvy, u kterých klient využil refinancování hypotéky po roce 2016.
U těchto smluv můžete:
- Jednou ročně (k výročí smlouvy) splatit až 25 % z celkové výše úvěru. Banka vám za to nesmí vyúčtovat žádné bankovní poplatky.
- Každý rok splatit více než 25 % hypotéky. V takovém případě po vás ale může banka požadovat tzv. účelně vynaložené náklady. Česká národní banka (ČNB) v roce 2019 jasně stanovila, co lze do těchto nákladů zahrnout. Stanovisko v plném znění najdete na webových stránkách ČNB.
Zvažujete předčasné splacení hypotéky? Vždy nejprve kontaktujte banku a požádejte o vyčíslení hypotéky k datu, ke kterému ji chcete splatit. Následně se sami rozhodnete, zda se vám to vyplatí, nebo ne.
Ideální dobou pro splacení hypotéky je konec fixace úrokové sazby. V tomto okamžiku lze hypotéku umořit zcela bez bankovních poplatků. Tato možnost se týká hypotečních úvěrů po roce 2016 i těch starších.
Problém se splácením hypotéky
Základní pravidlo v momentě, kdy máte problém se splácením hypotéky, zní: Postavte se této situaci čelem, a to co nejdříve. V případě, že nezaplatíte včas, může vám banka vyúčtovat úrok z prodlení.
Komunikujte s bankou
Pokud víte, že nemůžete ve stanoveném termínu odeslat další splátku, kontaktujte bankovního poradce a začněte s ním situaci ihned řešit. S bankou se můžete dohodnout na:
- odložení splátek
- snížení měsíčních splátek
Kromě výše zmíněných možností můžete využít také prodloužení doby splácení hypotéky. Nesmíte ale přesáhnout maximální dobu splatnosti, kterou banka nabízí. Zpravidla je to 30 let.
Zvažte pronájem nemovitosti
Nepříjemnou životní situaci můžete řešit také pronájmem nemovitosti a dočasně se přestěhovat jinam. Případně si můžete najít spolubydlící.
Souhlas s pronájmem
Nevíte, zda jste v rámci hypoteční smlouvy podepsali i souhlas s pronájmem? Smlouvu si raději ještě jednou důkladně prostudujte. Pokud jste tuto podmínku podepsali, musí případný pronájem nemovitosti banka vždy odsouhlasit.
V případě, že nemovitost pronajmete bez vědomí banky, je nutné počítat s peněžní sankcí.
Přistupte k prodeji nemovitosti
Řešením je také prodej nemovitosti. V takovém případě musíte od banky získat souhlas se splacením úvěru a zažádat o vyčíslení hypotéky.
Uzavřete pojištění schopnosti splácet hypotéku
Při podpisu hypoteční smlouvy vám banka nabídne pojištění schopnosti splácet hypotéku. Toto doplňkové pojištění vám pomůže v případě, kdy ze závažných důvodů nemůžete hypotéku splácet.
Vztahuje se pro situaci, kdy:
- jeden z partnerů zemře
- potýká se s trvalou invaliditouo
- z objektivních důvodů není schopen dlouhodobě pracovat
Pojišťovna za vás uhradí zbývající část hypotečního úvěru.
Často se ptáte
S Lucií si dal Frenkee jednu jedinou schůzku a pak už proběhlo čerpání hypotéky. Přitom se tak bála, že jednáním stráví spoustu času a možná jí mezitím unikne mezi prsty vysněný byt.
Lucie Malá, 32 let, čerpání hypotéky po jednom setkání