Pojištění bytu
Pokud bydlíš v pronajatém bytě, o pojištění nemovitosti se nemusíš starat. I tak je ale dobré si sjednat pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti za škodu.
Hledáte pojištění?
Spočítat pojištěníPojištění bytu – cena
Cena pojištění bytu se většinou pohybuje okolo 100 Kč měsíčně. Samozřejmě ale hodně záleží na velikosti bytu, jeho lokalitě a na rizicích, jaká do pojištění chcete zahrnout. Vliv na cenu má ale i to, jakou hodnotu byt má a na jaké spoluúčasti se s pojišťovnou domluvíte. Slevu pak mohou dostat klienti, které mají u pojišťovny sjednaný i další produkt, nebo klienti s průkazem ZTP a ZTP/P.
Pojištění bytu v osobním vlastnictví
Jestliže máte svůj byt, budete si muset sjednat jak pojištění samotné nemovitosti, tak pojištění domácnosti. K tomu se vyplatí pořídit si i pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.
Pojištění nemovitosti kryje škodu na stavbě jako takové a stavebních součástech bytu a nebytových prostor, které k němu patří. Do nebytových prostor se řadí třeba garáž nebo sklep. Pod stavební součástí si můžete představit cokoli, co je pevně přidělané ke stavbě – například topení nebo klimatizace.
Pojištění nemovitosti vám ale nepokryje škodu na jeho vybavení. Pokud chcete pojistit nábytek, kuchyňskou linku, elektroniku, knihy, oblečení, sportovní vybavení nebo dokonce uložené peníze, musíte si sjednat pojištění domácnosti.
Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti se vztahuje na škody, které kvůli vašemu bytu vzniknou třetím osobám. Patří sem například vytopení sousedů kvůli prasklému potrubí.
Pojištění družstevního bytu
Jiná situace je u družstevního bytu. V tomto případě totiž nevlastníte samotný byt, ale jen podíl v bytovém družstvu. Majitelem bytu i dál zůstává družstvo a o sjednání pojištění nemovitosti by se tak mělo postarat jeho představenstvo.
I tak je ale dobré, abyste se jako podílníci v družstvu o pojištění zajímali. Pokud by se s nemovitostí cokoli stalo, pořád se to týká vašeho majetku.
V okamžiku, kdy se rozhodnete družstevní byt převést do osobního vlastnictví, je potřeba pojištění nemovitosti sjednat. Družstvo totiž přestává být majitelem bytu a všechna práva a povinnosti tak přecházejí na vás. I kdyby družstvo starou pojistku náhodou nezrušilo, pojišťovna ji v případě pojistné události nejspíš neuzná.
Pojištění bytu v nájmu – pronajímatel
Pokud svůj byt nabízíte k pronájmu, pojištění nemovitosti i dál zůstává vaší zodpovědností. Pokud by na něm došlo ke škodě, vy jako pronajímatel máte povinnost zajistit opravu. Je tedy na vás, jestli ji zaplatíte ze své kapsy, nebo se spolehnete na pojišťovnu.
Jestliže byt nájemcům nabízíte včetně nábytku a dalšího vybavení, je dobré si sjednat i pojištění domácnosti. Jiné je to samozřejmě v případě, že si nájemce veškerý nábytek přinese. Ve většině bytů ale pronajímatel přenechává nájemci k užívání minimálně kuchyňskou linku se všemi spotřebiči, na kterou se pojištění domácnosti také vztahuje.
Některé pojišťovny vám jako pronajímateli nabídnou i připojištění odpovědnosti nájemce. Konkrétní člověk přitom ve smlouvě ani nemusí být uvedený. O tom se vyplatí přemýšlet hlavně v situacích, kdy byt pronajímáte na kratší dobu a nájemníci se v něm častěji střídají.
Pojištění pronajatého bytu – nájemce
Ti, kteří bydlí v pronajatém bytě, pojištění nemovitosti řešit nemusí. Pojištění domácnosti ale zpravidla ano – ať už si do bytu nastěhují svůj nábytek, nebo jen pár svých osobních věcí.
Pojištění domácnosti totiž kryje jakýkoli movitý majetek, který je součástí vašeho bytu. Pokud vám z domácnosti zloděj ukradne elektroniku nebo jízdní kolo, bude se vám pojištění domácnosti hodit.
Odpovědnost nájemce bytu za škodu
Než se nastěhujete do pronajatého bytu, měli byste se zamyslet nad sjednáním pojištění odpovědnosti. Pokryje vám škodu v případě, že nedopatřením zničíte nebo poškodíte věc, která patří majiteli bytu. Někteří pronajímatelé toto pojištění při podpisu smlouvy dokonce vyžadují.
Odpovědnost ale nájemce nese jen za škody, které sám způsobil. Na skutečnosti, které nemohl ovlivnit, se vztahuje pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti – to by měl mít sjednané majitel bytu. Do těchto situací by patřil například požár způsobený zkratem v zásuvce, který by poničil okolní byty.
Pojištění bytu online
Dnes už kvůli sjednání pojištění většinou nemusíte na pobočku. Všechno se dá vyřídit online z domova. Stačí vyplnit pár polí se svými údaji a požadavky na pojištění a nabídky máte před sebou. Spočítejte si nezávazně, na kolik by vás pojištění domu, domácnosti nebo odpovědnosti vyšlo ve Frenkeeho online kalkulačce.
Jarmila Šmídová, 56 let, podpojištěnost bytu
Jarmila má krásný byt na karlovarské kolonádě s hodnotou přes 6 mil. Kč. Když si ale sjednávala před lety pojištění, tak dala na radu kamarádky a úmyslně uvedla, že byt má nižší hodnotu, aby si snížila roční pojistné. Problém přišel při pojistné události, kdy likvidátor podhodnocení rychle odhalil a pojistné plnění krátil poměrem, jakým Jarmila snížila pojistnou částku (hodnotu nemovitosti). Rozdíl na ušetřeném pojistném byl sice 820 Kč ročně, ale rozdíl v pojistném plnění téměř 30 000 Kč.
Často se ptáte
-
Co má vliv na cenu pojištění domácnosti?
-
Musím mít pojištění nemovitosti k hypotéce?
-
Co znamená pojištění stavebních součástí?