Krátkodobé povinné ručení
Povinné ručení musí mít všechna vozidla, která jsou evidována v registru vozidel. Povinné ručení (pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) vychází ze zákona č. 168/1999 Sb.
Krátkodobé povinné ručení funguje na stejném principu jako klasické povinné ručení. Chrání vás před škodou, kterou způsobí vaše pojištěné vozidlo někomu jinému. Jediným rozdílem je tedy doba, po kterou pojištění platí. Krátkodobé povinné ručení využijete třeba v případě, že prodáváte auto nebo kupujete nové.
S krátkodobým povinným ručením se můžete vydat i na dovolenou do ciziny. Opět ale platí, že vás chrání jen před škodou, kterou svým vozidlem způsobíte někomu jinému. Při cestě do zahraničí je rozhodně lepší volit také vhodné havarijní pojištění.
Povinné ručení na týden nebo na měsíc?
V současné době žádná z pojišťoven nenabízí povinné ručení na týden. Pohodlně se ale pojistíte třeba na 14 dní.
Krátkodobé havarijní pojištění
Před cestou autem do zahraničí si už běžně zařizujeme cestovní pojištění, ale kdo zaplatí škodu na vašem vozidle? Havarijní pojištění vás chrání před škodou, ke které došlo na vašem vozidle v důsledku havárie (pádu, střetu nebo nárazu vozidla) a dalších situací, jako je::
- vandalismus
- odcizení
- působení přírodních živlů
Záleží jen na vás, zda chcete chránit vozidlo proti všem rizikům, nebo zvolit jen pojištění proti krádeži auta. Chystáte se na dovolenou? Právě krátkodobé havarijní pojištění může být tím, co hledáte, aby pojišťovna kryla škodu na vašem vozidle po dobu pobytu v zahraničí, aniž byste museli utrácet za celoroční havarijko. Přečtěte si více o pojištění auta do zahraničí.
Havarijní pojištění na týden nebo na měsíc?
Havarijní pojištění na týden v současné době nenajdete u žádné z pojišťoven. Nejkratší doba, na kterou si můžete havarijní pojištění sjednat, je 14 dní.
Často se ptáte
-
Co je zákonné pojištění vozidel?
-
Co řeší zákon o pojistné smlouvě?
-
Jaké povinnosti řeší zákon o povinném ručení?
-
Co kryje povinné ručení?
-
Co nekryje povinné ručení?
-
Co je havarijní pojištění a co kryje?
-
Co nekryje havarijní pojištění?
-
Co je živelní událost?
-
Co je vandalismus?
Helena Radvanská, 40 let, řádění vandala v ulici
Paní Helena bydlí v centru Prahy. Jednou ráno přišla ke svému autu a zjistila, že má poškrábaný lak na karoserii. Stejně poškozená byla i ostatní auta v ulici. Helena ani chvíli neváhala a vše nahlásila Policii ČR, která přijela a škodu zdokumentovala. A udělala dobře. U pojišťovny měla sjednané připojištění proti vandalismu. Aby pojišťovna plnila, tak je nezbytně nutná účast a protokol Policie. Při uplatnění škody od vandala (nemusí být zjištěný) se většinou neúčtuje spoluúčast, ale pokud by Helena Policii nezavolala, musela by škodu nahlásit z havarijního pojištění a spoluúčast by zaplatila – v jejím případě byla pevných 10 000 Kč.