Prodej auta: Zrušení povinného ručení
Prodáváte vozidlo, a proto usilujete o zrušení povinného ručení? Pak musíte podat písemnou žádost a spolu s ní zaslat kopii kupní smlouvy nebo velkého technického průkazu, kde bude zapsáno jméno nového majitele. Povinné ručení zaniká dnem oznámení výpovědi pojišťovně.
Ukončení povinného ručení při prodeji vozidla: Vzor
Zajímá vás, jak vypovědět povinné ručení? Formulář pro ukončení povinného ručení musíte do pojišťovny dodat písemně. Platná žádost o zrušení povinného ručení při prodeji auta musí mít tyto náležitosti:
- identifikační údaje – pojišťovna (název, adresa)
- rodné číslo nebo IČO – pojistník (majitel pojistné smlouvy na povinné ručení)
- adresa a kontaktní údaje – pojistník
- číslo pojistné smlouvy
- důvod výpovědi pojištění (v tomto případě: prodej vozidla)
- místo, datum a podpis pojistníka
Jak zjistit, zda je auto pojištěné
Také z pohledu kupujícího je povinné ručení zásadním tématem. Pokud se rozhodnete s novým vozidlem vyrazit na silnici, bezpodmínečně musí mít povinné ručení.
V zásadě se novým majitelům nabízejí 2 možnosti:
- Na vozidlo se vztahuje původní povinné ručení prodávajícího. Počítejte s tím, že kupující může požádat o zrušení povinného ručení v den podpisu kupní smlouvy. Je tedy dost možné, že povinné ručení v momentě, kdy chcete vyrazit na cestu, už není platné.
- Pro vozidlo sami sjednáte nové povinné ručení. Pokud se raději spoléháte jen na sebe, pravděpodobně dáte přednost této variantě.
Spolu s povinným ručením můžete sjednat i připojištění k pojištění vozidel, které nabízí například rozšířené asistenční služby nebo vám může ušetřit peníze v případě střetu se zvěří. Záleží jen na vás, jaké připojištění zvolíte. U novějších vozidel se doporučuje sjednat také havarijní pojištění.
Převod vozidla na nového majitele
Doklad o sjednání povinného ručení je jednou z podmínek pro převod vozidla na nového majitele. Ke změně vlastníka musí dojít do 10 pracovních dnů od podpisu kupní smlouvy. Žádost, týkající se změny vlastníka vozidla, podáte na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Zde předložíte:
- společnou žádost původního a nového vlastníka vozidla (Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla)
- úředně ověřenou plnou moc původního vlastníka vozidla
- doklad totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas, v případě cizinců povolení k pobytu)
- technický průkaz vozidla
- osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz)
- doklad o povinném ručení (zelená karta)
- protokol o evidenční kontrole vozidla (STK vozidla)
Žádost je zpravidla vyřízena na počkání. Ve složitějších případech ale počítejte s časovou lhůtou 30 dnů.
Často se ptáte
-
Co kryje povinné ručení?
-
Co nekryje povinné ručení?
-
Jaká je spoluúčast u povinného ručení?
Lukáš Petrlík, 25 let, nehoda cisterny s obrovskou škodou
Lukáš si při sjednání autopojištění nenechal poradit a šetřil na limitech povinného ručení. “Co bych musel udělat, aby škoda přesáhla 35 000 000 Kč,” říkal si tenkrát. Po 3 letech se mu ale podobná situace stala. Nevěnoval plnou pozornost řízení, když si nastavoval za jízdy navigaci. Podařilo se mu přejet do protisměru a vjel do cesty cisterně. Řidič cisterny se snažil vyhnout čelnímu střetu, což se mu sice povedlo, ale kolem přejel krajnici a cisterna se převrátila. Z havarovaného vozu, respektive z nádrže, začaly vytékat převážené pohonné hmoty do vodovodního řadu. Hasiči vzniklou škodu likvidovali několik týdnů. Škoda na vozidle, újmě na zdraví řidiče cisterny a na majetku se nakonec vyšplhala na téměř 42 000 000 Kč. Z limitu povinného ručení Lukášova pojišťovna vyplnila sjednaný limit 35 mil. Kč na náhradu škod, zbylých 7 000 000 Kč bude muset zaplatit Lukáš. Rozdíl na povinném ručení s nejnižším limitem (35 mil.), který si Lukáš sjednal, a nejvyšším (200 mil. Kč) bylo přitom asi 800 Kč ročně. Nešetřete na povinném ručení – i malá chyba může způsobit obrovskou škodu.