Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Dražba nemovitosti a hypotéka: Jak postupovat

V dražbě můžete narazit na skutečné poklady. Zpravidla se začíná dražit na úrovni 50–70 % odhadní ceny nemovitosti. V případě nedobrovolné dražby může být částka ještě mnohem nižší.

Poplatky

Před samotnou dražbou musíte zaplatit účastnický poplatek (dražební jistotu). Jedná se zhruba o částku 100 tis. Kč.

Dražbu vyhraje dražitel s nejvyšší nabídkou. Následně musí složit rezervační poplatek a získá protokol o provedené dražbě, kde je uveden přesný termín, do kdy je nutné doplatit celkovou cenu nemovitosti.

Po skončení dražby můžete začít s vyřizováním hypotéky. Při tomto způsobu prodeje je zároveň nutné počítat s tím, že ne všechny banky nabízejí hypoteční úvěr pro tento typ nemovitosti.

 

Dražba nemovitosti a hypotéka: Možnosti financování

Našli jste nemovitost svých snů, přihlásili jste se do dražby a tu jste vyhráli? Vydraženou nemovitost můžete uhradit těmito způsoby:

Refundace vlastních zdrojů

Refundace vlastních zdrojů, neboli zpětná hypotéka

Princip: Nemovitost nejprve zaplatíte z vlastních zdrojů a následně si tuto částku necháte proplatit bankou.

Výhody: Je možné získat zpět 100 % vložených nákladů. Ve výsledku tak vlastně získáte 100% hypotéku, kterou vám jinak žádná banka neposkytne.

Nevýhody: Banka důkladně zkoumá, na co jste peníze využili.

Americká hypotéka

Americká hypotéka, nebo také neúčelový hypoteční úvěr.

Princip: Bance ručíte nemovitostí. Výše úvěru se zpravidla pohybuje ve výši 70 % ceny nemovitosti. Úroková sazba bývá vyšší než u klasické účelové hypotéky.

Výhody: Banka neřeší, na co peníze chcete.

Nevýhody: Vyšší úroková sazba v porovnání s účelovou hypotékou.

Předhypoteční úvěr

Princip: Poskytuje se zpravidla na 24 měsíců. Banka vám nejprve schválí předhypoteční úvěr a v okamžiku, kdy je možné přepsat zástavní právo v katastru nemovitostí, se úvěr mění na klasickou hypotéku.

Výhody: Vhodné v situaci, kdy nemůžete předem poskytnout nemovitost do zástavy.

Nevýhody: Vyšší úroková sazba, po dobu předhypotečního úvěru se splácí pouze úroky.

Dražba nemovitosti: Na co si dát pozor

Při koupi nemovitosti z dražby musíte počítat s následujícím:

  • Pokud nemovitost včas nezaplatíte, nevyhnete se pokutě. Zpravidla přijdete o rezervační poplatek, případně ještě doplatíte náklady spojené s neúspěšnou dražbou.
  • Lhůta, do kdy musíte vydraženou nemovitost zaplatit, je velmi krátká. Většinou je to 1 měsíc. Za tak krátkou dobu ale není příliš reálné zařídit u banky klasický hypoteční úvěr. Řešením je například předhypoteční úvěr, který ovšem přináší vyšší úrokovou sazbu.
  • Pokud nemáte jinou nemovitost do zástavy, banka vám pravděpodobně hypotéku neschválí. Předtím, než můžete dát nemovitost z dražby do zástavy bance, se musí nejprve očistit v katastru nemovitostí. Původní majitel tedy musí ze zápisu v katastru zcela zmizet. Tento krok se může dost protáhnout, protože majitelé těchto nemovitostí ve většině případů nespolupracují.
  • U exekučního prodeje musíte doplatit veškeré exekuce za původního majitele.

Nákup nemovitosti v exekuci

Nemovitosti s exekucí se neprodávají pouze v dražbách. Nákup můžete řešit také přímo s původním majitelem. Před nákupem vysněného bydlení je důležité vždy prověřit vybranou nemovitost i jejího vlastníka. Podrobné informace najdete v katastru nemovitostí a Centrální evidenci exekucí.

Při nákupu nemovitosti v exekuci postupujte následovně:

  1. Zjistěte druh a výši veškerých exekucí. Ideální je kontaktovat přímo exekutora, který má případ na starosti.
  2. S majitelem uzavřete smlouvu o smlouvě budoucí kupní. Součástí smlouvy musí být všechny dlužné částky. Ty po podpisu uhradíte exekutorovi, který případ řeší.
  3. Po zaplacení dlužné částky získáte od exekutora písemné potvrzení o splacení dluhu.
  4. S písemným potvrzením od exekutora navštivte katastrální úřad a požádejte o odstranění záznamů o exekuci z listu vlastnictví.
  5. V okamžiku, kdy list vlastnictví neobsahuje žádné exekuce, můžete podepsat kupní smlouvu a následně zažádat o převod vlastnického práva v katastru nemovitostí. V této fázi můžete také začít s vyřizováním hypotečního úvěru.

Hypotéka na nemovitost v insolvenci

Nákup a prodej nemovitostí v insolvenčním řízení se řídí zákonem č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení. Nemovitost je v okamžiku prodeje zbavena všech exekucí a zástavních práv.

Žádost o hypotéku tak zpravidla mívá hladší průběh, protože převod zástavního práva banky do katastru nemovitostí vyřídíte bez zbytečných komplikací.

Potřebujete poradit s hypotékou? Obraťte se na Frenkeeho hypoteční specialisty, kteří vám pomohou najít řešení přesně na míru.

Často se ptáte

  • Jaké dokumenty je potřeba k hypotéce doložit?
    Zobrazit odpověď
    Jaké dokumenty je potřeba k hypotéce doložit?
  • Je možné zastavenou nemovitost u hypotéky nahradit jinou?
    Zobrazit odpověď
    Je možné zastavenou nemovitost u hypotéky nahradit jinou?
  • Je vždy nutné dodržet lhůtu pro zaplacení nemovitosti z dražby?
    Zobrazit odpověď
    Je vždy nutné dodržet lhůtu pro zaplacení nemovitosti z dražby?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jana Mlčochová, 31 let, “oběhala” si vše sama

Jana vyhledala služby hypotečního poradce, který jí ale v podstatě jen dal nabídku na úrokovou sazbu úvěru. Odeslal propočet na banku a tím pro něj práce skončila, což není mezi poradci výjimkou. Jana si pak sama musela oběhat všechny dokumenty, detailně projít úvěrovou smlouvu a pohlídat si čerpání. Byla docela překvapená, když od známých zjistila, že takhle to běžně nechodí.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku