V průvodci naleznete
- Přechodný pobyt cizinců
- Zdravotní pojištění cizinců s přechodným pobytem
- Zdravotní pojištění příbuzného cizince na návštěvě v ČR
- Zaměstnání cizince s přechodným pobytem
Hledáte pojištění?
Spočítat pojištěníPřechodný pobyt cizinců
Žádost o přechodný pobyt jednoduše podáte na každé pobočce Ministerstva vnitra ČR. Do 30 dnů se pak dozvíte, jestli si můžete potvrzení vyzvednout. Potvrzení můžete získat pouze v případě, že jste v minulosti neohrozili bezpečnost státu a nenarušili veřejný pořádek.
Otázka přechodného pobytu se týká především občanů EU a rodinných příslušníků občanů EU.
Přechodný pobyt pro občany EU
Pokud jako občan EU plánujete pobývat na území ČR déle než 3 měsíce, můžete požádat o vydání potvrzení o přechodném pobytu. S tímto potvrzením je pak pro vás snazší získat například českou registrační značku vozidla nebo zažádat o hypotéku.
Přechodný pobyt pro rodinné příslušníci občanů EU
Situace je ale jiná u rodinných příslušníků občanů EU, kteří musí požádat o vydání potvrzení o přechodném pobytu. A to nejpozději do 3 měsíců od jejich vstupu na území ČR.
Zdravotní pojištění cizinců s přechodným pobytem
Občané EU, kteří platí zdravotní pojištění ve své zemi a vlastní platný průkaz Evropského zdravotního pojištění (EHIC), mají automaticky nárok na nezbytné ošetření v rámci nutné a neodkladné zdravotní péče. Tuto situaci mají klasicky turisté, kteří přijedou do Prahy na dovolenou.
Při žádosti o přechodný pobyt na území ČR je ale nutné předložit doklad o sjednaném zdravotním pojištění na území ČR. Pokud tedy nemáte nárok na veřejné zdravotní pojištění, je komerční zdravotní pojištění pro cizince tou správnou volbou.
Chcete lépe pochopit, jak v ČR funguje zdravotní pojištění pro cizince z EU? Přečtěte si článek, který jsme této problematice věnovali.
Zdravotní pojištění příbuzného cizince na návštěvě v ČR
Rodinní příslušníci občanů EU musí mít podle zákona č. 326/1999 Sb. sjednané komerční zdravotní pojištění.
Zaměstnání cizince s přechodným pobytem
Na cizince z EU se v rámci pracovního trhu pohlíží jako na české občany. Ode dne, kdy podáte žádost o přechodný pobyt, můžete začít pracovat, a to bez dalšího povolení k zaměstnání.
Mám jako zaměstnavatel nějaké další povinnosti? Jediná náležitost, kterou musíte navíc splnit, je informovat o novém zaměstnanci Úřad práce – tato povinnost vychází ze zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb.
Často se ptáte
-
Které země momentálně patří do EU?
-
Kde najdu jednotlivé pobočky Ministerstva vnitra ČR?