Hledáte pojištění?
Spočítat pojištěníJaká je nejlevnější varianta pojištění?
Při cestách na území EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, Švýcarska a Chorvatska je možné cestovat pouze s Evropským průkazem zdravotního pojištění. Tento průkaz nám garantuje stejnou péči ve všech členských zemích, jako mají místní občané. Pokud je tedy lékařské ošetření v daném místě zdarma, bude zdarma i pro vás, pokud je placené, platíte ho i vy, a to včetně regulačních poplatků. Když už se pro tuto variantu rozhodnete, myslete na to, že máte pouze krytí léčebných výloh. Hospitalizace, přeprava do Čech v případě vážného zranění, asistenční služba, pojištění zavazadel, odpovědnosti nebo úrazové pojištění už je věcí cestovního pojištění.
Pojištění k platební kartě
Bonus ke kartě ve formě cestovního pojištění má dnes skoro každý. Stačí ale toto pojištění na cesty? Četli jste si někdy pojistné podmínky tohoto pojištění? Pojištění ke kartě se dá sjednat téměř u jakékoliv banky a někdy bývá dokonce zdarma. Tak se tedy alespoň tváří – samozřejmě si ho zaplatíte v rámci měsíčních poplatků k účtu. U tohoto pojištění bývá často problémem výše krytí. Výše léčebných výloh bývá k tomuto pojištění často do 1 mil. korun, což je opravdu málo. V případě operace a následné hospitalizace v cizině vám tato částka rozhodně stačit nebude. A člověk nikdy neví, kdy ho chytne třeba žlučník nebo zánět slepého střeva.
Cestovní pojištění online
Na jakoukoliv cestu do zahraničí bychom měli být dostatečně pojištěni. Nejpohodlněji a často se zajímavou slevou se můžeme pojistit online. Na co si dát pozor při online výběru pojištění?
- Výše léčebných výloh by měla být minimálně 3 mil. korun.
- Pojištění odpovědnosti vás může zachránit před nároky 3. stran, soudními spory i dluhy. Zkontrolujte si, zda je součástí balíčku a zda má rozumné krytí.
- Pojištění ztráty zavazadel se hodí, ale není nutností.
- V případě, že se chystáte provozovat nějaké adrenalinové sporty, nezapomeňte na odpovídající připojištění.
Často se ptáte
-
Proč mám platit zbytečně drahé cestovní pojištění, když mám Evropský průkaz zdravotního pojištění?
Tomáš Waterman, 38 let, nehoda při potápění
Tomáš se jezdí každý rok potápět s kamarády do Egypta. Pokaždé sjednává cestovní pojištění pro celou skupinu jeho kamarád Petr, takže všichni vždy odjíždějí s pocitem, že jsou pojištěni a vše je v pohodě. Kamarádi se sice každoročně dohadují o ceně pojištění, protože jim cena pojištění přijde zbytečně vysoká a jim se přece nikdy nic nestalo. Bohužel letos v květnu Tomáš při ponoru neodhadl své síly a zkušenosti a málem se utopil. Naštěstí mu kamarádi pomohli, ale musel být hospitalizován. Až tady se zjistilo, že Petr nesjednává pojištění jen podle ceny, ale hlavně podle limitů a připojištění. Kluci se potápěli s bombou do hloubky přes 10 m, kde Petr správně připojistil rizikové sporty a pojišťovna celý Tomášův pobyt ve zdravotnickém zařízení a následný převoz domů uhradila. Petrovi patří omluva a velký dík za to, že o pojištění přemýšlel a nebral ho na lehkou váhu, jako zbytek grupy.
Největší roli hraje výše léčebných výloh
Nejlevnější pojištění není zdaleka to nejlepší. Ano, poslouží vám v případě, že vše dopadne dobře a vy nebudete na dovolené potřebovat pomoc lékařů. Pak si zřejmě řeknete, že je dobře, že jste za něj zaplatili co nejméně. Pokud se ale na dovolené zraníte nebo budete potřebovat náhlou operaci, budete hospitalizováni, budete potřebovat transport vrtulníkem nebo dokonce ublížíte při nehodě někomu dalšímu, budete hořce litovat, že jste si těch pár desítek korun nepřiplatili. Částka za tyto zákroky v zahraničí může hravě přesáhnout 1 mil. korun. Vše, co nepokryje pojišťovna, pak půjde z vaší kapsy.