V průvodci naleznete
- Stačí na hory klasické cestovní pojištění?
- Cestovní pojištění pro vysokohorskou turistiku
- Jak si pojištění pro vysokohorskou turistiku vybrat?
Hledáte pojištění?
Spočítat pojištěníStačí na hory klasické cestovní pojištění?
Pokud se vydáváte na hory do zahraničí, vždy promyslete, kde se budete pohybovat. I v případě, že se budete věnovat klasické turistice nebo lyžování, ne vždy vám bude stačit klasické cestovní pojištění. V případě, že chcete lyžovat nebo se procházet mimo vyznačené trasy, je nutné zvolit jiný druh pojištění nebo přikoupit připojištění rizikových sportů. Velice také záleží na nadmořské výšce. Pojišťovny často proplácejí škody z cestovního pojištění jen do určité výšky - pokud jste výš, máte smůlu. Vysoké náklady hrozí také v případě, že po vás bude nutné pátrat. Některé pojišťovny v základní nabídce krytí případného pátrací akce ani nemají – pak všechny vynaložené peníze půjdou z vaší kapsy. Částka se v případě zapojení vrtulníku může vyšplhat do astronomických výšin, a to i u sousedů na Slovensku. Např. AXA Assistance má pátrání již v základu cestovního pojištění, pojišťovna Direct a Colonnade ho kryje, jen pokud jste zranění v rámci připojištění rizikových a zimních sportů.
Cestovní pojištění pro vysokohorskou turistiku
Pokud tedy patříte mezi aktivní turisty, nezapomeňte se poradit o vhodném pojistném produktu. Řadí se sem cestovní pojištění speciálně pro vysokohorskou turistiku a horolezectví nebo třeba připojištění adrenalinových sportů v případě, že vyrážíte na lyže mimo sjezdovky a chodit nebo lézt do výšek nad 3–3500 m. n. m.
Jak si pojištění pro vysokohorskou turistiku vybrat?
- V rámci běžného cestovního pojištění se lze u AXA Assistance pohybovat v nadmořské výšce do 3500 m. Stejná hranice platí i u pojišťovny Direct, u pojišťovny Colonnade do 3000 m. n. m. V případě, že se budete chtít dostat výš, je nutné se připojistit.
- Pojištění se musí vztahovat přesně na tu konkrétní aktivitu, kterou chcete v dané oblasti podnikat.
- Pojištění by mělo mít dostatečně vysoké limity krytí, a to nejen ve spojení s hrazením léčebných výloh.
- Myslete také na to, aby pojištění obsahovalo asistenční službu nebo pojištění sportovní výbavy.
Často se ptáte
-
Stačí mi na cestu do hor klasické cestovní pojištění?
Honza Boháček, 32 let, rozražená hlava na treku v Albánii
Honza vyrazil s partou trekovat do albánských hor. Při stoupání shodil přední člen výpravy kámen a ten se zřítil přímo Honzovi na hlavu. Byla z toho díra v hlavě a ucho visící takřka na vlásku. Civilizace nikde a signál jen přes satelitní telefon, a tak Honzu snesli kolegové do nejbližší vesnice, kde ho nechali v péči místních horalů. Autem ho místní za úplatu převezli do nejbližší nemocnice ve Shkoderu a tam doktoři dělali, co mohli. Když Honza viděl, že mu ucho přišili skora až na záda, vzpomněl si na svoje cestovní pojištění a co nejrychleji požádal o repatriaci a přesun do české nemocnice. Tam se na jeho “albánské šití” chodili dívat doktoři jako do muzea kuriozit a ukazovali ho medikům jako odstrašující případ, než mu hlavu sešili tak, jak má být.