Hledáte pojištění?
Spočítat pojištěníKriminalita v Rusku
Rusko, největší stát světa, láká turisty svými přírodními krásami, velkolepými stavbami a úžasnou historií. Stejně tak jako v jiných zemích je ale nutné počítat i tady s nějakým tím zlodějem a hlídat si své věci.
- Pozor si dávejte při výběru z bankomatu. Zloděj si vás může vyhlédnout během výběru peněz a během chvilky vás o ně obratně připraví.
- Po setmění je lepší zůstat poblíž hotelu a nevydávat se do okrajových částí města. Hrozí, že vás tam přepadnou a okradou.
- V podvečerních hodinách je v Rusku na ulicích také více lidí v podnapilém stavu, které není radno zbytečně provokovat.
- Může se vám stát, že narazíte na přísného milicionáře, který kontroluje cizince. Vždy proto u sebe noste své doklady - bez nich vám hrozí pokuta.
Ošetření v soukromých zdravotnických zařízeních
Bez cestovního pojištění vás do Ruska nepustí. Při jeho sjednávání myslete na výši léčebných výloh, protože kvalitní lékařskou péči najdete především v soukromých zařízeních. Pro turisty je ideálním postupem domluvit si ošetření prostřednictvím asistenční služby, která zajistí bezhotovostní převod platby za ošetření přímo z pojišťovny.
Cestovní pojištění do Ruska je povinné
Cestovní pojištění do Ruska je povinné, bez něho vám konzulát neudělí vízum. Ceny pojištění se liší podle toho, kam chcete cestovat a také za jakým účelem. Do evropské části vám bude stačit klasické cestovní pojištění platné pro Evropu. Pokud cestujete do asijské části, bude cestovní pojištění počítáno tak, jako když cestujete mimo Evropu. Některé pojišťovny, ale berou Rusko jako jeden celek v rámci pojištění pro Evropu. V případě, že se chystáte šplhat po horách nebo provádět jiné adrenalinové aktivity, je třeba to uvést už při sjednávání pojištění a sjednat si odpovídající připojištění.
Často se ptáte
-
Musím si zaplatit v cizině poplatky u lékaře sám? A pak mi to pojišťovna proplatí?
Jaroslav Slavík, 56 let, ztracené kufry v Rusku
Jaroslav cestoval do Ruska v zimě. Cesta byla dlouhá a bohužel na cílové místo nedorazily jeho kufry. Pátral po nich, ale nikde se nenašly. Jaroslav měl sice cestovní pojištění, ale připojištění při ztrátě zavazadel už si nesjednal. Musel si ve studeném Rusku koupit nové oblečení a toaletní potřeby ze svého.
Na co si dát pozor?
- Chystáte se do Ruska? Zkontrolujte si, zda má váš pas platnost ještě 6 měsíců po návratu.
- Do Ruska vás nepustí bez víza, které je možné si vyřídit na ruské ambasádě v Praze za 1500 až 2000 korun.
- Každý turista se hned po příjezdu musí přihlásit ke krátkodobému pobytu a při odjezdu se zase odhlásit. To většinou obstarávají ubytovací zařízení.
- Každý návštěvník této země má povinnost nosit při sobě stále doklady a také doklad potvrzující toto přihlášení.
- Některé oblasti jsou považovány za nebezpečné a pro vstup do nich potřebujete zvláštní povolení.
- Pokud si budete volat taxi, nikdy nejezděte s řidiči bez licence - podvody a přepadení tu nejsou nic výjimečného.
- Léky ve velkých městech seženete bez problémů v lékárnách, ale v odlehlejších venkovských oblastech často lékárny chybí. Pokud užíváte nějaké léky pravidelně, vezměte si raději z domova dostatečnou zásobu.
- Očkování do Ruska povinné není. Pokud se ale necháte očkovat proti žloutence, chybu neuděláte. Při cestách do odlehlejších oblastí se doporučuje také očkování proti záškrtu a tyfu.
- Vodu pijte balenou. Ruské potrubí už má něco za sebou a někomu voda, která jím protéká, může způsobit střevní potíže.
- Nefotografujte si vojenské objekty ani členy bezpečnostních složek - je to zakázané.